Fyziologické účinky

 

Tai Ji Quan a zdraví

Základní pravidla Tai Ji Quan,

Tai Ji Quan Yang, postavení těla

 Základní vodítka při cvičení Tai Ji Quan

Deset principů Tai Ji Quan

 

Učební texty pro žáky a studenty školy Tai Ji Quan

Lektor, Josef Prošek

 

Tai Ji Quan a zdraví

 

Rozbor fyziologických účinků Tai Ji Quan, na hlavní systémy lidského těla

Nervový systém

Lékařské výzkumy a studie prováděné po celém světě jasně prokazují, prospěšnost pravidelného cvičení Tai ji Quan na centrální nervový systém, který řídí a reguluje všechny ostatní tělesné systémy a orgány. Podle těchto studií náš mozek spotřebovává 1/6 až 1/8 tělesné energie a proto platí jednoduchá rovnice: Více myslet znamená spálit více energie. Proto lidé hodně pracující ,,hlavou“.velmi trpí tzv., civilizačními chorobami, jako jsou nespavost, únava, bolesti a točení hlavy, nevolnost či oslabení imunitního systému atd., způsobené stresem a nedostatkem správného pohybu. Cvičení Tai ji Quan, klade vysoké nároky nejen na uvolnění těla, ale především na nervový systém, zvláště mozek. Proto je při cvičení Tai Ji Quan vyžadováno, aby byl člověk klidný, soustředěný a schopný zaměřit svoji pozornost na kteroukoli část svého těla což je samo o sobě velmi dobrá kázeň pro mysl, která se uvolní a nastane zlepšení, nebo dokonce vymizení  popsaných příznaků. Nadto musí člověk při pohybu pohybovat očima, horními končetinami, trupem a dolními končetinami, hladce bez nesouladu a náhlých zastavení. A vzhledem ke složitosti některých pohybů musí mít dobrou kontrolu svého těla a smysl pro rovnováhu, které mohou být dosaženy pouze intenzivní činností ,,mozku“ což plně mobilizuje centrální nervový systém a stejně tak všechny ostatní fyziologické mechanismy celého těla.

Tai Ji Quan, je skutečné umění o kterém Yang Cheng-fu píše: ,,Pohyb udržuje tělo v kondici, zatímco ticho vyživuje mysl“. Je to zkušenost dokonalého tělesného a duševního uvolnění, vznosné nálady a vysoké motivace. Studie a výzkumy věhlasných východních i západních klinik v oblasti zdravotního působení Tai Ji Quan, dokazují nejen zlepšení práce centrálního nervového systému, ale i změny chemického složení krve, dynamického procesu oběhu, respirace látek atd. Pro chronicky oslabené je dobrá nálada nadevše důležitá, protože nejenže respirace aktivuje všechny druhy fyziologických mechanizmů, ale také pomáhá odstranit i chorobnou mentalitu nemocného a vede k zotavení.

Srdeční a dýchací systém

Účinky cvičení na kardiovaskulární systém je podmíněn  centrálním nervovým systémem člověka. Formy Tai Ji Quan, zahrnují pohyby všech svalových skupin a kloubů celého těla, rytmické dýchání, zvláště činnost bránice. Proto podporuje krevní a mízní oběh, snižuje ekchymózu jater a je skutečně vhodnou cestou k odstranění takových potíží.

Pravidelné smršťování a rozpínání všech kosterních svalů pomáhá krevnímu oběhu  v žilách a zajišťuje návrat žilní krve, a stejně tak pomáhá nezbytnému cévnímu tlaku v srdeční dutině 

/ v pravé předsíni /. Pravidelné dýchání je rovněž podporou oběhu, když  se při nádechu zvětší obsah hrudi, vnitřní záporný tlak se zvýší, což na druhé straně snižuje tlak v horní a dolní duté žíle a  urychlujíce návrat žilní krve.

Při uvolněné hrudi jsou pohyby Tai Ji Quan, jemné a dobře přizpůsobené i tempu dýchání tak, aby je učinily přirozenými, a umožňujícími volný průběh jejich celkové činnosti a dalšímu zlepšení krevního a mízního oběhu.

Pohyby Tai Ji Quan, vyžadují zvláštní způsob ,,břišního“ dýchání, což je zvláštní způsob bráničního dýchání, velmi dobrého pro zdraví. Pravidelná činnost bránice a břišních svalů udržuje kolísavý břišní tlak. Když stoupající tlak dosáhne žil, krev je pumpována do pravé předsíně a naopak, když tlak klesá, krev je tlačena zpět do břicha. Toto rytmické dýchání při cvičení zlepšuje krevní oběh a výživu srdečních svalů. A ještě navíc, pohyby bránice mohou obstarávat nepřetržitou masáž jater. A to je skutečně dobrý způsob jak se zbavit jaterní ekchymózu a zlepšit vlastním úsilím činnost jater.

Proto je pravidelné cvičení Tai Ji Quan dobrým protilékem na různé druhy srdečních  potíží a arteriosklerózy.

Statistiky ukazují, že pravidelné cvičení Tai Ji Quan, zajišťuje dostatečné zásobování věnčité tepny krví, silné srdeční stahy a hladký dynamický proces krevního oběhu.

A nejen to, stálé pravidelné cvičení Tai Ji Quan, opravdu zlepšuje řídící sílu centrálního nervového systému, koordinaci mezi orgány, ale i funkci bloudivého nervu a zásoby krve a kyslíku. Snižuje krevní tlak a metabolické procesy celkově vystupují nahoru.

Další lékařské testy dokazují, že cvičení Tai ji Quan, je prospěšné pro zachování plicní elasticity, hrudní aktivity / zabraňuje zkostnatění hrudní chrupavky / , plicní okysličovací kapacity a metabolické výměny kyslíku a kysličníku uhličitého. Těm kteří již trpí zkostnatěním žeberní chrupavky a potížemi v hrudní aktivitě, hluboké a pomalé dýchání a pohyb břišních svalů při cvičení nezvýší pouze ventilační kapacitu plic, ale právě skrze rytmické kolísání břišního tlaku zrychluje krevní proud a výměnu plynů v plicních sklípkách, a pomáhá udržet a zlepšit všem takto oslabeným vitalitu.

Kostra, svaly a klouby

Tai Ji Quan, je to nejlepší pro kostru, svaly a klouby celého těla. Cvičenec musí udržet svůj hrudník vtažený, pas a záda uvolněná, a nechat svou páteř v oblasti pasu jako ,,prvotní osu všech pohybů.“ To velmi jasně ukazuje jak jsou všechny pohyby soustředěny kolem pasu. Pravidelné cvičení bezpochyby udržuje dobrou pozici páteře a organickou strukturu celého organismu. A ačkoli ohnutá záda jsou typickou vadou stáří, je velmi málo takových případů  nalezeno mezi pravidelnými cvičenci, kromě toho, je i rozsah páteřní aktivity u těchto cvičících / mohou se ohnout a dotknout podlahy /také vysoká. Rentgenové snímky těchto cvičících jasně ukazují že podíl stařecké osteomancie je mnohem menší než je obvyklý průměr.

Hlavní příčinou deformací a znehybnění  spočívá v neaktivitě kostěných buněk a nedostatku oseinu, Všechny pohyby Tai Ji Quan, jsou hladce spojeny dohromady v jeden jediný celek,  který mobilizuje každý i ten nejmenší kloub našeho těla, a tím brání stárnutí.

Látková výměna

V oblasti látkové výměny a tělesných látek, není mnoho dostupných informací a poznatků. Ale z rozdílu v kosterních změnách a podílu arteriosklerózy mezi dvěma skupinami  je zřejmé, že pravidelné cvičení dělá mnoho prospěšného pro metabolismus lipidů, proteinů a anorganických solí, vápníku a fosforu. Podle rozsáhlé studie o účincích Tai Ji Quan, proti stárnutí z hlediska látkového metabolismu, bylo zveřejněno, že obsah cholesterolu v krvi mladých i starých lidí se po cvičení Tai Ji Quan, od 5 do 30 minut snížil zejména u těch, kteří měli vysoký obsah cholesterolu v krvi. Ve srovnání metabolismu středního věku a starých lidí s arteriosklerózou před a po cvičení, se ukázalo, že obsah globulinu a cholesterolu se zřetelně snížil, s tím, že příznaky arteriosklerózy se velice zmírnily.Tyto výsledky jasně obhajují kladné účinky pravidelného cvičení Tai Ji Quan na  metabolismus tělesných látek.

Zažívací systém

Jak bylo výše poznamenáno, poněvadž zlepšení funkce centrálního nervového systému, lépe mobilizuje všechny ostatní tělesné systémy, pravidelné cvičení Tai ji Quan,  bude předcházet a dokonce léčit nemoci trávicího systému, pohybu, vyměšování a asimilaci, což je následek nervových funkčních poruch. Kromě toho, dechové pohyby mohou být mechanickým simulantem pro gastro-intestinální trakty. Zrychluje krevní oběh a proto zlepšuje trávení a zabraňuje zácpě což je průvodcem stáří.

Tai Ji Quan, je opravdu ušlechtilé bojové umění, které po všech stránkách vyhovuje všem zákonům fyziologie.

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode