Historie a hlavní školy

 

 

Historie a hlavní školy Taijiquan

 

Není přesně známo, kdo je zakladatelem stylu. Mnoho autorů připisuje zásluhy o vznik Taijiquan, taoistovi Čhang San-fengovi, z kláštera v pohoří Wu-tang, za vlády dynastie Sung (960-1279).   

Historické písemnosti pocházející z 1. pol. 17. stol. nl., dokazují, že skutečným autorem stylu byl mladý minský důstojník Čchen Wang-ting. Ten jako první nazval svůj bojový styl připomínající symbol vesmíru (pohyb po kruhu), Taijiquan.

Od samého počátku se Taijiquan vyvinul do několika hlavních směrů, které se dále v průběhu staletí větvily.

 

Nejstarší školou Taijiquan je škola Čchen. Její vznik je datován na konec dynastie Ming (1368-1644). Za zakladatele prvního rodinného stylu v Číně, je označen Čchen Wang- ting, který jako první vypracoval teoretické a praktické základy bojového umění Taijiquan.

Jang Lu-čchan (1780-1873) slavný zakladatel rodového stylu školy Jang, postupně změnil původní formu Taijiquan, s cílem přednostního rozvoje zdravotního zaměření.

Konečná varianta Taijiquan kterou vypracoval Jangův vnuk Jang Čchen- fu, (1883-1936) se stala a stále je nejrozšířenějším stylem nejen v samotné Číně, ale i po celém světě.

 

Kromě těchto dvou hlavních škol, se ještě setkáváme se školou Wu, a Sun, spoustou jejich odnoží a vedlejších škol.

 

Tyto nejrozšířenější, a stále oblíbené školy cvičení Taijiquan, mají společný základ, ve starém stylu školy Čchen, a základní vliv na rozvoj Taijiquan, až k jeho dnešní podobě.

  

Nejznámější, nejrozšířenější, a při tom základní sestavou je Taijiquan, 24 forem, stylu Jang. Její popularita vychází především ze zdravotních efektů, kterých je při pravidelném cvičení dosahováno..

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode