Vnitřní forma

 

 

 

 

S formou Taičičuan a kung procvičíte svou mysl i tělo!

Velká bolest hlavy i migréna nám dokážou dát pořádně zabrat. Chtěli byste  se jich zbavit? Vsaďte na cestu přírodní léčby – bez léků. Pomůžeme si, když se budeme co nejméně stresovat a když kromě povinností zařadíme  do svého programu i zájmy a zábavu. Prospěje nám cvičení, zejména relaxační cvičení jako je Taičičuan a Čchi-kung. Uvidíte, že vám bude čím dál tím lépe !

To nám doporučuje Josef Prošek, lektor W.L.C. a Asociace tradičních cvičení pro zdraví a sebeobrany, o.s. Beroun.

 

Vědomí se projevuje prostřednictvím tvoření. Svět, v němž žijeme, je tancem tvůrce. Lidé přicházejí a mizí v okamžiku, ale Taiči žije dál. Mnohokrát jsme ve formě Taiči, pocítili dotek něčeho posvátného. V těchto chvilkách se nám zdá, že se náš duch vznáší a spojuje se v jedno se vším, co existuje. Stáváme se hvězdami i měsícem. Stáváme se milovníky i milovanými. Stáváme se vítězi i poraženými. Stáváme se pány i otroky. Stáváme se pěvci i písněmi. Stáváme se mudrci i moudrostmi. Pokračujeme v pohybech formy a pak je to věčný tanec tvoření. Tvůrci i výtvory splývají v jedinou radost….. 

My se ale celý svůj život, učíme přesný opak a jsme zvyklí orientovat se pouze ven a ze sebe.  Lhát sami sobě a unikat z reality. Taiči nás ale učí žít v přítomnosti, citlivosti a rovnováze, neutíkat před životem, ale umět se sním setkávat. Taiči je jediným lékem proti zlozvyku unikat ze života tím, že se neustále obracíme do minulosti nebo vyhlížíme do budoucnosti. Jen ,,teď a tady,  je opravdu skutečné, všechno ostatní, minulé nebo budoucí, je pouhou iluzí. Přebývat neustále v minulosti nebo v budoucnosti, znamená okrádat svůj život o jeho jiskru a náboj.

Pokračujeme v pohybu formy, … a tančíme vnitřní formu …. Tančíme formu ,,niterného“ tance čchi-kung, který nám tolik pomáhá nalézt ztracenou rovnováhu, radost a smysl života. Když  tančíme formu, zažíváme radost. Při tom se nohama intenzivně dotýkáme země a ona na to reaguje tím, že nám do těla posílá energii čchi. Když necháme své kosti, mysl a tělo tančit, naše klouby a prostor mezi nimi se naplní energií čchi.

Čím ,,niternější“ váš tanec formy bude, čím více se přiblížíte energetické meditaci, tím hlubšího účinku dosáhnete. Taoistické formy Taiči jsou se svými pomalými, jemnými, rytmickými a ladnými pohyby, vnějším výrazem vnitřních pohybů životní síly. Nejvyšší formou Taiči, je vnitřní harmonizace dynamických vztahů mezi pěti elementy uvnitř, a vně lidského těla. Kterou lze dosáhnout rovnováhy a plynutí s Tao.

Čím víc bude vaše forma Taiči vycházet z nitra,  a čím více se přiblíží rytmu vesmíru, tím bude léčivější. Čchi do vás bude proudit ze všech směrů, zharmonizuje vás, a zase všemi směry bude vycházet ven. Tím vám pomůže v těle vytvořit dostatečný tlak a vnitřní sílu, která naplní každý váš další pohyb energií a silou, jemností a něhou. S elegancí přirozeného pohybu  a vnitřní rovnováhou všech zvířat kterou si po celý svůj život udržují.

Vnitřní formy Taiči, tak otevírají prostor k zažívání božského skrze vibrace a jednotu jinu a jangu, kterou vytváří. Při takových vnitřních formách pohybu, přestávají být lidé oddělenými jedinci a zažívají ztracené spojení se vším ostatním,  přírodou i s celým vesmírem. Tím je nastartován ozdravný proces, obnoveno spojení a jednota s celým vesmírem, a nastolena dynamická rovnováha, kdy cítíme spojení s celkem, i se sebou samými.

Proto jsou čchi, mysl, tělo a vnitřní formy Taiči, spojením nebe a země, považovány za zvláštní formu čchi kung. Mnoho lidí praktikuje formy Taiči a čchi kung, protože jim pomáhají regenerovat, zvyšovat a harmonizovat životní energii. A zároveň i navázat užší kontakt se silou vesmíru i se svojí vlastní energií a vnitřní silou.

Ti kdo cvičí Taiči, v sobě spojují sílu čchi mysli se silou pohybu. Taiči je cvičení které spojuje v našem nitru nebe se zemi, to má transformační účinky nejen na toho kdo Tajči už  pravidelně cvičí, ale i na ostatní co jen přihlížejí, nebo se k nám teprve  přidají. O skutečně pravém vnitřním stylu bojového umění Taičičuan, pro zdraví, vitalitu a dlouhý věk, můžeme mluvit pouze tehdy, vycházejí-li pohyby z našeho středu. Proto je čchi-kung neodmyslitelnou součástí pro všechny ty, kteří praktikují Taiči, ale i pro ty, kteří chtějí jen prostě být, a zažívat život jako jeden dlouhý nekonečný pohyb formy ……

                             

                                                          I Chu-Wang / 1. Tygr, W.L.C. a Asociace,o.s. 

                                                                                                           Lektor, Josef  PROŠEK

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode