Zdraví

 

 

Zdravotní prospěšnost Taijiquan

 

Cvičení jednoho ze tří vnitřních stylů tradičního bojového umění kung fu, který je dnes v Číně velmi oblíbený, klade důraz na zdraví a relaxaci. Otáčivé pomalé pohyby mají výborný vliv na páteř, kostru, svaly a vnitřní orgány, uvolňují napětí, a umožňují procvičit bez přepínání všechny části těla. Pravidelně prováděné cvičení zlepšuje zdraví, a procvičováním všech svalů, kloubů a šlach vzroste jejich ohebnost a síla. Zlepší se držení těla, koordinace pohybů i oběhový a dýchací systém Cvičení forem Taijiquan, zvyšuje tělesnou sílu, zlepšuje krevní oběh, vytrvalost a přináší uvolnění tělu i duši. Pravidelné procvičování všech kloubů pomáhá zmenšit jejich ztuhlost, která přichází s věkem nebo vysokým zatížením, a je výbornou prevencí proti omezením pohyblivosti způsobenými zánětem kloubů (artritis) nebo revmatismem. Pohyby ovládané myslí, jsou jemné, hladké, vyvolávají v cvičícím pocit lehkosti a klidu. Posilují a zlepšují umění koncentrace, sebeovládání a důvěru v sebe sama.

Jemné terapeutické vlastnosti čerpá Taijiquan z dechových cvičení, a Taojinských tradic.

Jeho repetetivní cyklus, vyměřené pomalé tempo, jemné kruhové pohyby, a vnitřní přirozenost, působí jako vynikající relaxační a zdravotní cvičení. Vhodné téměř pro každého (nejen pro starší a tělesně postižené) bez ohledu na věk, pohlaví či tělesnou konstituci a zdravotní stav.

Taijiquan je velmi účinnou metodou pro léčení chronické bolesti, hypertenze a arteriosklerózy. Poruch dýchacího a zažívacího ústrojí, stresu, neurastenii a sexuálních problémů. Upravuje tepenný tlak, a tím předchází onemocnění kardiovaskulárního systému.  V oblasti citových problémů, zlepšuje soustředění, sebeovládání a sebedůvěru. 

 Cvičení forem Taijiquan vyžaduje aby byl člověk klidný, plně soustředěný a uvolněný.     Schopný zaměřit v pohybu, celou svou pozornost na kteroukoliv část svého těla, a navíc při pohybu musí dýchat a pohybovat očima, rukama, tělem a nohama. Hladce, bez nesouladu a náhlých zastavení, a vzhledem ke složitosti některých pohybů, musí mít i dobrou kontrolu svého těla a smysl pro rovnováhu. Toho, může být dosaženo pouze, intenzivní činností mozku, který obratem aktivuje centrální nervový systém, a všechny ostatní systémy a orgány.

Proto jakékoliv tělesné cvičení které zlepšuje práci centrálního nervového systému je prospěšné pro celé tělo. Tak takový je Taijiquan.

  

 

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode